Agata Szymanek (ur. 1990) – mieszka i pracuje w Mysłowicach. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie uzyskała stopień doktorski. Obecnie studiuje w the New Centre for Research and Practice. Lektorka na AGH w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej działania mają na celu rozbiór językowo-kulturowego obrazu natury. W ostatnim czasie artystka poszukuje sposobów na zaangażowanie odbiorczyni, odbiorcy w swoje praktyki artystyczne poprzez wizualne zagadki i konceptualne gry wykorzystane w malarstwie, autorskich zinach i scenariuszach warsztatowych.
Autorka publikacji „Ćwiczenia duchowe” wydanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w 2020 r. Książka jest efektem badań naukowych odnośnie wątków magicznych i ezoterycznych w twórczości polskich artystek i artystów. W 2022 w ramach projektu Hyperannotations 2.0 realizowanego przez New Centre for Research & Practice Parallel Academia Group przeprowadziła serię rozmów z artystkami/artystami, kuratorkami/kuratorami podczas 59 Biennale w Wenecji.
Agata Szymanek prowadzi również działalność edukacyjną. Jej oryginalne warsztaty koncentrują się na rozwijaniu krytycznego i kreatywnego myślenia. W 2020 i 2021 roku prowadziła warsztaty Pszczoły i miecz kontestacji na VI FilozofiKonie (Uniwersytet Śląski), Ogród Balsamiczny, kierowane do pracowniczek farmacji oraz Warsztaty Równowagi na zaproszenie Galerii BWA w Katowicach. W 2021 roku została zaproszona na Youth Biennial w Belgradzie, gdzie prowadziła The Creative Workshop of Virtual Touch.
Praktyka kuratorska artystki związana jest z wystawą Farmaceutka – Ogród Balsamiczny, zorganizowaną wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach. Projekt angażował farmaceutki zaproszone do warsztatów artystycznych oraz artystów i artystki, którzy i które w swojej twórczości odwołują się do opieki i uzdrawiania. Wystawa była spojrzeniem na warunki pracy w aptekach i próbą przywrócenia przestrzeni, w której natura łączy się z wiedzą, aby dotrzeć do kosmotechnicznych korzeni zawodu farmaceutki.
Agata Szymanek współpracowała z instytucjami i organizacjami takimi jak: Temporary Gallery (Kolonia), Pilipczuk Gallery (Kopenhaga), Stiftung Künstlerdorf (Schöppingen), Youth Biennial (Belrgrade), Hornsey Town Hall Arts Center (Londyn), Christmas Steps Gallery (Bristol), Dumbo Arts Festival (Nowy Jork), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa), BWA Awangarda (Wrocław), Galeria Bielska BWA (Bielsko-Biała), BWA Katowice (Katowice), Rondo Sztuki (Katowice), Centrum Spotkania Kultur (Lublin), Kolonia Artystów (Gdańsk), Muzeum Śląskie (Katowice), Muzeum Miejskie w Tychach (Tychy), Mysłowicki Ośrodek Kultury i Muzeum Miasta Mysłowice (Mysłowice).