Bio

Agata Szymanek (ur. 1990) – mieszka i pracuje w Mysłowicach. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie uzyskała stopień doktorski. Obecnie studiuje w the New Centre for Research and Practice. 

Swoją działalność traktuje jako formę refleksji nad zjawiskami kształtującymi relacje człowieka z resztą świata ożywionego. Najważniejsze jest dla niej pobudzanie wrażliwości społecznej, nauka odczuwania i rozumienia natury. Jak pisał Lawrence Buell, jeden z pionierów ekokrytyki – Kryzys ekologii to przede wszystkim kryzys wyobraźni.

Podstawowymi mediami twórczości Agaty Szymanek są malarstwo i kolaż.  Jej działania mają na celu rozbiór językowo-kulturowego obrazu natury. W ostatnim czasie artystka poszukuje sposobów na zaangażowanie odbiorcy w swoje praktyki artystyczne poprzez wizualne zagadki i konceptualne gry wykorzystane w malarstwie, autorskich zinach i scenariuszach warsztatowych.

Autorka publikacji „Ćwiczenia duchowe” wydanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w 2020 r. Książka jest efektem badań naukowych odnośnie wątków magicznych i ezoterycznych w twórczości polskich artystek i artystów.

Agata Szymanek prowadzi również działalność edukacyjną. Jej oryginalne warsztaty koncentrują się na rozwijaniu krytycznego i kreatywnego myślenia. W 2020 i 2021 roku prowadziła warsztaty Pszczoły i miecz kontestacji na VI Filozofikonie (Uniwersytet Śląski), Ogród Balsamiczny, kierowane do pracowniczek farmacji oraz Warsztaty Równowagi na zaproszenie Galerii BWA w Katowicach. W 2021 roku została zaproszona na Youth Biennial w Belgradzie, gdzie prowadziła The Creative Workshop of Virtual Touch.

Praktyka kuratorska artystki związana jest z wystawą Farmaceutka, organizowaną wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach. Projekt angażuje farmaceutki zaproszone do warsztatów artystycznych oraz artystów i artystki, którzy i które w swojej twórczości odwołują się do opieki i uzdrawiania. Planowana wystawa będzie spojrzeniem na warunki pracy w aptekach i próbą przywrócenia przestrzeni, w której natura łączy się z wiedzą, aby dotrzeć do kosmotechnicznych korzeni tego zawodu.

Prace prezentowała w instytucjach i galeriach takich jak: Hornsey Town Hall Arts Centre (Londyn), BWA Awangarda (Wrocław), Centrum Spotkania Kultur (Lublin), Galeria Bielska BWA (Bielsko-Biała), Rondo Sztuki (Katowice), Christmas Steps Gallery (Bristol), Kolonia Artystów (Gdańsk), Muzeum Śląskie (Katowice), DUMBO Arts Festiwal (Nowy York).